Fundacja Red is Bad

Pomysł na fundację, pomagającą materialnie żyjącym Żołnierzom Wyklętym oraz kombatantom II WŚ, narodził się w 2016 roku. Impulsem do jej powstania był szczęśliwy zbieg okoliczności. Pewnego dnia do sklepu odzieżowego RED IS BAD w Warszawie zgłosił się nauczyciel historii z podpoznańskiego liceum, który poinformował nas, że odnalazł zapomnianego 92-letniego Wyklętego w ciężkiej sytuacji. Żołnierzem tym był major Bystrzycki ps. „Dzielny”. Niezwłocznie udaliśmy się do domu majora, gdzie okazało się, że mimo olbrzymiej ilości odznaczeń i pism gratulacyjnych, weteran ze swojej skromnej emerytury nie może pozwolić sobie na zakup leków, a czasem nawet podstawowych art. żywnościowych.

Natychmiast udzieliliśmy wsparcia finansowego naszemu bohaterowi, tak aby nigdy nie musiał się już o nic martwić. Całą historię opisaliśmy na naszym fanpage na Facebook’u, po czym odezwała się do nas olbrzymia ilość ludzi dobrej woli, którzy chcieli przekazać środki na pomoc „Dzielnemu”. To wtedy zdecydowaliśmy, że powołamy fundację, której celem będzie wypłacanie świadczeń potrzebującym bohaterom. Chcemy aby ci, którzy poświęcili swoje życie, zdrowie i młodość w walce o naszą wolność, dożyli swoich lat bez zmartwień, godnie oraz bez poczucia, że o nich zapomnieliśmy.

ZANIM ZAŁOŻYLIŚMY FUNDACJĘ, JAKO MARKA RED IS BAD ANGAŻOWALIŚMY SIĘ I ANGAŻUJEMY W BARDZO WIELE AKCJI SPOŁECZNYCH.

MEDAL "PRO PATRIA" DLA PAWŁA SZOPY

W piątek, 3 listopada 2017 r. w Muzeum Czynu Zbrojnego w Krakowie Jan Józef Kasprzyk, szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, odznaczył medalem „Pro Patria” prezesa Fundacji Red is Bad, Pawła Szopę.

Medalem „Pro Patria” mogą być uhonorowane osoby fizyczne oraz prawne szczególnie zasłużone w kultywowaniu pamięci o walce o niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej. Minister Kasprzyk wręczając Medal prezesowi Fundacji Red is Bad podkreślił, że to właśnie młodzi ludzie poniosą wartości Niepodległej dalej.

Honorowanym gościem uroczystości był legendarny płk Tadeusz Bieńkowicz ps. „Rączy”, Żołnierz Wyklęty, bohater walki podziemia niepodległościowego, przyboczny Jana Borysewicza ps. „Krysia”, Kawaler Orderu Wojennego Virtuti Militari.

Dla Pawła Szopy odebranie Medalu „Pro Patria” w gronie tak zasłużonych bohaterów Niepodległej jest ogromną motywacją do dalszej działalności wspierającej ofiary reżimu komunistycznego.